Dila Tarım

Dila Tarım zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı üreticiliği amacıyla kurulmuş tamamı Avrupa Holding’e ait şirketimizdir.

Zeytin ve zeytinyağı sevdamız 2008 yılında yıllar önce yatırım amaçlı alınmış İzmir, Seferihisar, Ulamış Köyü’ndeki araziye ziyaretimizle başladı. Yıllardır uğramadığımız yer yer ormana dönüşmüş arazideki zeytin ağaçlarının keşfi hepimizi şaşkınlığa uğrattı. Temizlenen arazide 1000 kadar orta ve orta yaş üstü, bir kısmı ‘delice’ zeytin ağacı bulduk. Yüzyıllardır tarım yapılan Ege topraklarında doğanın beslediği zeytin ağaçları keşfedilmeyi beklercesine tüm güzellikleriyle bizi selamlıyordu.

Ulamış Köy ‘ünde geçirdiğimiz zamanda, köylülerle, özelliklerle eskilerle tanıştık. Zeytinliğimizin, yıllar önce zeytinyağı üretimi yapan büyük bir aile tarafından geliştirilmiş ve bölgenin en eski ve köklü zeytinliklerinden olduğunu bu şekilde öğrendik. Zeytinliğin hikayesi bizi zeytin ağacı ve zeytinyağı konusunda daha da çok bilgilenmeye yöneltti. Ailece zeytin sevdamız o kadar gelişti ki, kar amaçlı çalışmalarımızdan çok farklı bir bakış açısıyla, keşfettiğimiz bu değeri sonsuza kadar yaşatabilmek dileğiyle zeytinliğimize tekrar hayat vermeye niyetlendik. Onu aslına döndürmek ve çağdaş tekniklerle daha da ileriye taşımak üzere çalışmalara başladık. Bu amaçla kurduğumuz genç şirketimize de gönülden sevdamızı temsil etmesi isteğiyle ailemizin en gençlerinden sevgili Dila’nın adını verdik.

Değerli hocamız Tanfer Dinler ‘in önderliğinde ziraat mühendisleri ve teknisyenlerinden oluşan bir ekip oluşturuldu. Arazinin topoğrafyası, ağaçların konumu ve haritada yerleşimi çalışmalarından sonra ıslah, yeniden düzenleme ve yeni ağaç ekimine geçildi. Bu çalışmalarımız bölgede zeytincilikten ümidini kesmiş köylü tarafından şevkle desteklendi. Hepbirlikte çalışmalarımızın tüm bölgeye hareketlilik kazandırıp ekonomik gelişme sağlayacağını umuyoruz.

Bu dönemde komşu arazilerden de alarak 120.000 m2 zeytinlik sahibi olduk. Artan boyut teknik ve ekonomik olarak daha verimli hale gelince zeytinliklerimizi profesyonel zeytinyağı üretimi konusunda bir ar-ge merkezi olarak yapılandırdık. Teknik çalışmalar arazide teraslamalar yapılarak ağaç dikimi yapılabileceğini ortaya çıkardı. Zeytin ağacının bakımı ve ürün toplama açısından çok önemli olan kök temizliği ve teraslama çalışmaları yapıldıktan sonra bölgenin toprak, su, iklim koşullarında en mutlu olacak  ‘Memecik’ ve ‘Ayvalık’ fidanları dikimine geçildi. 2009 yılı sonunda arazimizde mevcudu koruyarak geleceğe miras olacak 3000 adet yeni fidan ekilebilmişti.

Çevrede örneği olmamasına rağmen, Tanfer Dinler ‘in önerisiyle daha verimli zeytin üretimi için sulamalı tarımı tercih ettik. Açtığımız kuyulardan çıkan suyu kullanarak, damla sulama tekniği ile arazimizi yine doğanın ona verdiği sularla suladık.

O zamandan beri aldığımız zeytin mahsulümüzü komşu köy Gödence ‘de Tarım Kooperatifi

Kontinü Tesisleri’nde sıkıyoruz. Zeytinliklerin bakım ve hasatı bilimsel temellere dayalı ama gelenekselliği de unutmayan tekniklerle yapılıyor. Zeytin toplamada çok az vurmalı, sarsma tekniği ile elle toplama yöntemi kullanıyoruz.

(2011-2012) üretimi zeytinyağımız Urla, Karaburun, Çeşme ve Seferihisar ilçelerini içine alan “Yarımadanın en Güzel Zeytinyağı” yarışmasında 120 örnek içerisinde ilk 20’ ye girdi.(Ek1)

Yağımızın kalitesi ayrıca Tariş laboratuvarlarında yapılan tespitte 0,6 asit ve 8,25 peroksit oranlarıyla ayrıca tescil olunmuştur. (Ek2)

2011’de Dila Tarım Ltd. olarak  “v’olio” adını marka adı olarak seçtik ve tescil ettirdik.(Ek3)

Eski Ege medeniyetlerinde zeytin ağacı, meyvesi ve zeytinyağı zenginlik, güç ve dayanıklılık  sembolüydü. Amacımız, zeytinciliği unutulmak üzere olduğu bir bölgede tekrar canlandırarak Ege’nin doğal mirasına sahip çıkarken, “v’olio” adıyla Seferihisar, Ulamış yöresi zeytinlerinden Türkiye’de ve uluslararası sektörde kalitesi ve lezzeti ile tanınacak zeytinyağları üretmektir.

Saygılarımla,

Murat Balcı

EK 3