v’olio zeytinyağı

v’olio zeytinyağını, İzmir, Seferihisar Ulamış Köyündeki kendimize ait zeytin ağaçlarımızdan topladığımız zeytinlerle üretiyoruz. Ağaçlarımız yöremizde sıkça görülen “Memecik” ve “Ayvalık” türü zeytin ağaçları.

Ağaçlarımızı sene içerisinde düzenli olarak budamalarını, dip bakımlarını ve gübrelemelerini bilimsel tekniklerle yapıyoruz. Hava şartlarına ve gelişen şartlara göre gerektiğinde ayrıca zararlı mücadelesi de yapılıyor. Kurak mevsimin başladığı Mayıs ayından başlayarak Ekim ayına kadar düzenli olarak damla sulama tekniği ile tüm zeytin ağaçlarımız düzenli olarak sulanıyor.

Her sene genellikle Aralık ayında, ağaçlarımızdan sarsma tekniği; makina ile, yere serdiğimiz ağların üzerine düşürdüğümüz zeytinleri, teker teker ellerimizle yapraklarından arındırıyor ve kasalara koyuyoruz.  Yöremiz koşullarında bu tarih “erken hasat” sayılıyor zira genellikle diğer üreticiler zeytinlerini bizden sonar topluyorlar. Toplama işi arazimizin meyilli oluşundan 15 günü geçebiliyor. Ancak sıkım için toplama işinin bitmesini bekliyoruz. Her akşam toplanan zeytinler, köyümüze komşu olan Gödence Köyünün Tarım Kooperatifi

Kontinü tesisine gidiyor ve ertesi gün kontinü makinadan ilk sıkım işlemi olarak bizim zeytinlerimiz sıkılıyor. Toplama müddetince bu işlem her sabah tekrarlıyor.

Sıkım işlemi hiçbir katkı maddesi kullanmadan 25-30 derece su ile “soğuk sıkım” şeklinde yapılıyor. Çıkan Zeytinyağı sadece bize ait çelik tanklarda beklemeye alınıyor.

Çelik tanklarda takriben 2 ay beklettiğimiz zeytinyağımızı gerekli testleri ve kalite kontrollerini yaptıktan sonra, başka hiçbir işlem ve karıştırma yapmadan şişe ve tenekelere doldurup satışa hazır hale getiriyoruz.
Ürettiğimiz zeytinyağının asit oranı 0.6% ve peroksit değeri 8.25’dir (Ek.Tariş Laboratuvar Raporu). Bilindiği gibi bir zeytinyağının “natürel sızma” sayılması için gerekli olan; asit oranının 0,8%’den az ve peroksit değerinin de 20’den az olması gerekir.

Ek: Tariş Laboratuvar Raporu

EK2

EK2